Niektórzy doradcy wyraźnie wykluczają taką odpowiedzialność

Niektórzy doradcy wyraźnie wykluczają taką odpowiedzialność

Koszty konta powierniczego: Podobnie jak w przypadku konwencjonalnej inwestycji, musisz zapłacić za rachunek papierów wartościowych, który można traktować jako rodzaj rachunku bankowego. Często robo-doradca robi to za Ciebie. Magazyny często kosztują niewiele lub nic.

Opłaty za zarządzanie: są to koszty, które spółka funduszu pobiera za oferowanie funduszu. Koszty te są często uwzględniane w całkowitym wskaźniku kosztów ("Całkowity wskaźnik kosztów", krótki "TER") podsumowano. W przeciwieństwie do funduszy aktywnych, fundusze ETF kosztują znacznie mniej pieniędzy. Dzieje się tak, ponieważ nie ma potrzeby płacenia menedżerowi, który wybiera, które produkty kupić lub sprzedać.

Dax ETF: mądra inwestycja czy wysokie ryzyko?

Dla kogo są robo-doradcy?

Robo-Advisors są szczególnie przydatni dla osób, które zajmowały się już trochę tematem inwestycji, ale nie są jeszcze zaznajomione ze wszystkimi zagadnieniami – lub nie mają czasu na regularne zajmowanie się papierami wartościowymi.

Zasadniczo robo-doradca jest tańszy niż doradca inwestycyjny banku oddziału. Często wymaga to wysokiej prowizji lub zapewnia aktywnie zarządzany fundusz inwestycyjny, który często jest znacznie droższy niż inwestycja w fundusze z indeksami pasywnymi (ETF), na których polega wielu robo-doradców.

Jednak robo-doradca również kosztuje. Czasami roboty pobierają więcej niż jeden procent kwoty inwestycji. Dlatego warto zadbać o swoją inwestycję samodzielnie – lub z pomocą rodziny lub przyjaciół. W ten sposób możesz zaoszczędzić sobie tych kosztów – i wolisz wydać zaoszczędzone pieniądze na coś innego.

Zalety Wady Niższe koszty niż w przypadku porady bankowej Wyższe koszty niż w przypadku inwestowania własnych pieniędzy Robo przejmuje odpowiedzialność za inwestycję Możliwa utrata kontroli (zwłaszcza w przypadku "Robos z pełną obsługą", patrz wyżej)

Krótko mówiąc: Robo-Doradcy są dla Ciebie odpowiedni, jeśli nadal nie masz pewności, czy zainwestować swoje pieniądze – ale nadal nie musisz zaczynać od zera, tj. Potrzebujesz kompleksowej, ale bardzo drogiej porady bankowej. Ponieważ tylko w tym przypadku możesz również ocenić portfolio proponowane przez robo. Wszystkie potrzebne informacje na temat inwestowania można również znaleźć w t-online.

Jak porównać robo-doradców?

Jeśli podjąłeś decyzję o zainwestowaniu swoich pieniędzy za pomocą robo-doradcy, zdecydowanie powinieneś porównać kilku dostawców. Ważne są tutaj różne kryteria. Przegląd:

Koszt: najważniejszy punkt. Zwróć szczególną uwagę na opłaty – i możliwe ukryte koszty. Jeśli masz wrażenie, że witryna robo-doradcy nie zawiera przejrzystych wykazów wszystkich opłat, odłóż na nią ręce. Niektórzy dostawcy również kuszą promocjami, ale często są one ważne tylko przez krótki czas. Potem opłaty będą znacznie wyższe niż wcześniej Wybór: Zwróć uwagę, ile możliwych strategii inwestycyjnych sugeruje robo-doradca na podstawie Twoich odpowiedzi. Zasada jest taka: im większy wybór, tym lepiej. Daje to więcej możliwości wyboru modelu inwestycyjnego, który naprawdę odpowiada Twojemu apetytowi na ryzyko.Minimalna stopa inwestycji / oszczędności: Ważne jest również, ile pieniędzy musisz zainwestować przynajmniej od razu – lub ile musisz inwestować co miesiąc przy pomocy planu oszczędnościowego. Kwota niezbędnej jednorazowej inwestycji jest bardzo zróżnicowana: podczas gdy dostawcy tacy jak Quirion wymagają jedynie początkowej kwoty co najmniej 1000 euro, w przypadku Scalable trzeba za jednym zamachem zainwestować 10000 euro, aby móc korzystać z usług Robo (patrz poniżej). Pytanie brzmi, czy doradca aktywnie czy biernie zarządza Twoimi pieniędzmi. Aktywni doradcy częściej zmieniają kwotę, którą inwestujesz, ale w związku z tym są mniej przejrzysti i zwykle drożsi niż pasywne roboty. (patrz wyżej).

!function () {"użyj ścisłego"; window.addEventListener ("wiadomość", funkcja (a) {if (void 0! == a.data ["datawrapper-height"]) dla (var e in a.data ["datawrapper-height"]) {var t = document.getElementById ("datawrapper-chart-"+ e) || document.querySelector ("iframe [src * = ‘"+ e +"’]"); t&&(t.style.height = a.data ["datawrapper-height"] [e] +"px")}})} ();

Jakie są zagrożenia związane z robo-doradcą?

Niels Nauhauser, ekspert finansowy w centrum porad konsumenckich w Badenii-Wirtembergii, krytycznie ocenia zarządzanie aktywami cyfrowymi: "Technologię, która działa całkowicie bez osobistej komunikacji, można łatwo przedstawić jako neutralną, obiektywną i pozbawioną zainteresowania." Jednak w żadnym wypadku tak nie jest: doradcy Robo zawsze mają na celu sprzedaż określonych produktów inwestycyjnych.

Ponadto roboty nie są wszechwiedzące – mogą jedynie przewidywać przyszłą sytuację rynkową.https://yourpillstore.com/pl/libidxgel/ Więc nie powinieneś ślepo na nich polegać.

Dochód i bezpieczeństwo: w ten sposób inwestujesz swoje pieniądze za pomocą planu oszczędnościowego ETF. Akumulacja aktywów: w ten sposób inwestujesz swoje pieniądze w fundusze akcyjne.

Kwestia odpowiedzialności jest również kluczowa: pieniądze, które inwestujesz za pośrednictwem robo-doradcy, nie są zagrożone do kwoty 100 000 euro dla osób samotnych i 200 000 euro dla partnerów życiowych w ramach państwowego ubezpieczenia depozytów. Więc jeśli bank, z którym pracuje Robo, zbankrutuje, nie masz się czym martwić.

Jednak to, czy masz prawo do odszkodowania, jeśli robo-doradca nie zainwestuje Twoich pieniędzy zgodnie z ustaleniami lub jeśli doświadczysz nieoczekiwanych strat cenowych, jest nadal sporem prawnym. Niektórzy doradcy wyraźnie wykluczają taką odpowiedzialność. Dlatego należy uważnie przeczytać drobny druk i zgodnie z prawdą odpowiedzieć na pytania dotyczące swojego portfolio.

Wykorzystane źródła: Badania własneFinanztipFinanztestextraetf.combrokervergleich.definanzen.net Z materiałem agencji prasowej dpa pokaż więcej źródeł mniej źródeł

Prywatne ubezpieczenie emerytalne jest drogie i często nie przynosi już wysokich zysków. Dlatego wiele osób rezerwuje na starość planem oszczędnościowym ETF. Od tego też możesz zacząć!

Przegląd

Czym w ogóle jest plan oszczędnościowy ETF? Jakie są koszty planu oszczędnościowego ETF? Jak wysokie jest moje ryzyko? Plan oszczędności ETF – czy wystarczy MSCI World? Jak rozpocząć plan oszczędności ETF? Plan oszczędności ETF dla mojego dziecka? Ile Pieniądze mogę zaoszczędzić?

Coraz więcej osób odwraca się od tradycyjnych prywatnych ubezpieczeń emerytalnych: opłaty są zbyt wysokie, możliwy dochód zbyt niski.

Alternatywnie możesz założyć plan oszczędnościowy ETF, dzięki któremu regularnie oszczędzasz niewielkie kwoty i inwestujesz w specjalny, niedrogi fundusz akcyjny, który obiecuje wysokie zyski w dłuższej perspektywie.

W trzech krokach: Jak otworzyć rachunek papierów wartościowych
Seria zdjęć składająca się z 7 zdjęć

Ale jak to dokładnie działa? Co musisz wziąć pod uwagę w przypadku planów oszczędnościowych ETF? A ile pieniędzy może przynieść taka inwestycja? t-online daje ogólny przegląd:

Czym w ogóle jest plan oszczędnościowy ETF?

Z planem oszczędnościowym ETF regularnie inwestujesz niewielkie sumy pieniędzy w ETF, zwany również funduszem indeksowym, przez dłuższy okres czasu. Zamiast inwestować większą kwotę za jednym zamachem, inwestuj mniejsze kwoty przez długi czas. Korzystając z niektórych bezpośrednich banków lub brokerów internetowych w Internecie, możesz zacząć od stawki oszczędności w wysokości 25 euro miesięcznie.

Plany oszczędnościowe z funduszami ETF to bardzo atrakcyjna forma inwestycji, szczególnie dla osób rozpoczynających działalność na giełdzie. Ponieważ fundusze ETF są tanie i stosunkowo mało ryzykowne. Wyjaśnienie: W funduszu indeksowym algorytm komputerowy replikuje indeks giełdowy – na przykład Dax lub MSCI All Country World Index. Zatem fundusze ETF zawierają dużą liczbę różnych akcji.

Fundusze ETF: Dlatego są tak popularną formą inwestowania. Dax ETF: Inteligentna inwestycja czy wysokie ryzyko? (function () {var dyCont = document.getElementById (‘nativendo-sidebar’); if (typeof T == U || T.RecAdInactive) {// usuń kontener dyCont.parentNode.removeChild (dyCont);}}) ( ); .toi-sh-breaker {pozycja: względna; szerokość: 920px; po lewej: -155px; wysokość: 275px; obramowanie: 1px solid #dcdcdc; border-width: 1px 0; wypełnienie: 12px 0 8px; margines: 32px 0; oba czyste; } .toi-sh-breaker: before {content: ‘DISPLAY’; pozycja: bezwzględna; góra: -8px; po prawej: 28px; tło: białe; kolor: # 000; rozmiar czcionki: 10px; wyświetlacz: blok inline; wypełnienie: 2px 10px; } .toi-sh-breaker .Tts {width: 300px;} .toi-sh-breaker # nativendo-sidebar {width: 300px; jasne: brak; float: left; margin-right: 10px;} .toi-sh-breaker > div: last-of-type {width: 300px;}

Korzyść dla Ciebie jako inwestora: bardzo szeroko rozprowadzasz swoje pieniądze bez konieczności posiadania dużej wiedzy na temat poszczególnych akcji. Dzięki temu ryzyko utraty pieniędzy będzie niskie.

Na przykład w przypadku funduszu ETF, który śledzi indeks MSCI All Country World, inwestujesz w ponad 2700 największych spółek notowanych na giełdzie z wielu różnych branż na całym świecie. Ponieważ ETF nie mają zarządzającego funduszem, są one tańsze niż konwencjonalne fundusze akcyjne, nawet w przypadku planu oszczędnościowego.

W szczególności plan oszczędnościowy ETF działa w następujący sposób: wpłacasz określoną kwotę na swój rachunek powierniczy co miesiąc i wykorzystujesz te pieniądze na zakup udziałów w ETF, który wcześniej wybrałeś. Jeśli indeks, że "Twój" ETF powiela się, zwiększa wartość, skorzystaj z tego wzrostu wartości – sprzedaj swoje akcje później, w tym przypadku osiągnij zysk.

Szczególnie w czasach niskich stóp procentowych plany oszczędnościowe ETF są idealnym połączeniem oszczędzania i inwestowania: ponieważ co miesiąc wpłacasz nowe pieniądze, na przykład 25 euro, Twój podstawowy kapitał rośnie, a także korzystasz z dochodu z akcji, który z reguły znacznie przekraczają oprocentowanie konta oszczędnościowego.

Ponadto plany oszczędnościowe ETF są bardzo elastyczną formą inwestycji. Ponieważ w przypadku większości planów oszczędnościowych ETF istnieje możliwość dostosowania stopy oszczędności. Oznacza to: możesz zawiesić płatności – lub wpłacić kwotę wyższą niż pierwotnie planowana.

Przepis: Jak inwestować w fundusze ETF dla swoich dzieci

Punkt, w którym rozpoczyna się plan oszczędnościowy, nie ma znaczenia

Kolejna zaleta planu oszczędnościowego ETF: nie musisz się martwić, kiedy zacząć. Ponieważ jednorazowo nie inwestujesz dużej kwoty w papiery wartościowe, ale regularnie inwestujesz wiele niewielkich kwot w papiery wartościowe, nie ma nawet znaczenia, czy dostaniesz się, gdy ceny spadają. W takim przypadku otrzymujesz więcej udziałów w funduszu za swoje pieniądze – jeśli ceny ponownie wzrosną później, możesz odliczyć zyski. Jednak punkt wyjścia jest bardzo ważny (patrz poniżej).

Podstawowa zasada brzmi: inwestuj tylko pieniądze, których nie będziesz potrzebować przez następne 15 lub 20 lat. Ponieważ w krótkim okresie cena akcji może spaść do ujemnego terytorium. Jeśli potrzebujesz zainwestowanych pieniędzy i musisz sprzedać swoje akcje ETF, możesz ponieść straty.

Jednak w dłuższej perspektywie, jak pokazują liczne badania, krótkoterminowe wahania kursu walutowego się wyrówna – dzięki czemu będziesz generować zyski i korzystać z tzw.

Odsetki składane wyjaśnione w prostych słowach: Jak pozwolić swoim pieniądzom pracować dla Ciebie Finanse pod kontrolą: Dlatego powinieneś zacząć od książki domowej

Jakie są koszty planu oszczędnościowego ETF?

Z planem oszczędnościowym wiążą się różne koszty. Należy zwrócić uwagę na następujące punkty:

Koszty konta powierniczego: Ponieważ najpierw musisz otworzyć rachunek powierniczy, zanim będziesz mógł skonfigurować plan oszczędnościowy, powinieneś zwracać uwagę na te opłaty. W przypadku wielu dostawców internetowych i banków bezpośrednich – w przeciwieństwie do banków oddziałów – nie ma żadnych kosztów za wpłatę. W tradycyjnych bankach i kasach oszczędnościowych rachunek powierniczy może kosztować ponad 20 euro rocznie Koszty realizacji: przy zakupie ETF często są naliczane tak zwane opłaty za zlecenie. Koszty te powstają, gdy bezpośredni bank dokonuje określonego zakupu za Ciebie – za każdym razem, gdy wpłacasz pieniądze na swoją inwestycję ETF w ramach planu oszczędnościowego. Mogą to być kwoty stałe, na przykład 1,50 euro za wykonanie planu oszczędnościowego – lub procent zainwestowanej kwoty, na przykład 0,2 procent. Przy 25 euro byłoby to pięć centów miesięcznie Opłaty za zarządzanie: są to koszty, które spółka funduszu pobiera za oferowanie funduszu. Koszty te są często uwzględniane w całkowitym wskaźniku kosztów ("Całkowity wskaźnik kosztów", TER w skrócie). W przeciwieństwie do funduszy aktywnych, fundusze ETF – a zatem także plany oszczędnościowe w funduszach ETF – kosztują znacznie mniej, ponieważ żaden menedżer nie musi płacić za kontrolę obrotu akcjami.

Wskazówka: czasami dostawcy reklamują się również za pomocą planów oszczędnościowych ETF. Dzięki temu koszty są niższe przez pewien okres, na przykład sześć miesięcy. Ale uważaj: często są to tylko oferty przynęt. Po upływie tego okresu zapłacisz znacznie wyższą opłatę.

ETF czy fundusz oszczędnościowy? Co jest lepsze?

To zależy od twoich preferencji. Jednak jako początkujący na giełdzie powinieneś inwestować za pomocą planu oszczędnościowego ETF – zamiast w planach oszczędnościowych z tradycyjnymi akcjami lub funduszami. Istnieje kilka powodów:

Koszty: Ponieważ komputery śledzą indeks akcji w ETFach, są one tańsze niż konwencjonalne fundusze kapitałowe lub mieszane. Przecież nie ma potrzeby płacić menadżerowi za nadzorowanie składu funduszu. W przypadku funduszy ETF całkowity wskaźnik kosztów ("Całkowity wskaźnik kosztów", krótki "TER"), która obejmuje wszystkie istotne koszty, jest znacznie niższa niż np. w przypadku funduszy akcyjnych. Dotyczy to również planów oszczędnościowych ETF Dochód: ETF-y o szerokiej dywersyfikacji osiągają długoterminowy zwrot, który jest co najmniej tak wysoki, a często nawet wyższy, niż tradycyjne, aktywnie zarządzane fundusze akcji. Dzieje się tak, ponieważ nawet ekspertom rzadko udaje się sporządzić dokładne prognozy dotyczące przyszłych zmian na rynku – w celu wygenerowania lepszych zwrotów niż szeroka rzesza inwestorów. Plan oszczędnościowy z funduszami ETF, które mapują całe rynki, jest zatem często bardziej opłacalny Przejrzystość: Kolejną zaletą planów oszczędnościowych ETF jest większa przejrzystość funduszy ETF w porównaniu z konwencjonalnymi funduszami mieszanymi lub kapitałowymi. Ponieważ ETF śledzi określony indeks akcji, jako inwestor przez cały czas wiesz, jakie akcje spółki zawiera fundusz. Aktywnie zarządzane fundusze są często mniej przejrzyste, a inwestorzy często dowiadują się z opóźnieniem lub w określonym dniu, z jakich akcji aktualnie składa się fundusz.

Plan oszczędnościowy ETF: jak wysokie jest moje ryzyko?

Ryzyko utraty pieniędzy jest stosunkowo niewielkie w przypadku planu oszczędnościowego w funduszu ETF. Ponieważ bardzo szeroko rozkładasz ryzyko. Mówi się o wysokim stopniu dywersyfikacji – decydującej przewadze planu oszczędnościowego ETF. Różni się to od planu oszczędzania na pojedyncze akcje.

Powód: algorytm komputerowy replikuje indeks giełdowy, taki jak Dax – w ten sposób inwestujesz we wszystkie akcje spółek, które zawiera indeks.